Thajsko

Thajsko

Thajsko
Odlet
...
Noci v hoteli
6
Pimalai Resort & Spa
Hotel

Pro hotel Pimalai Resort & Spa není dostupná online kalkulace. Cenu Vám rádi sdělíme na vyžádání – prosím vyplňte svůj požadavek v kontaktním formuláři. Detail hotelu Pimalai Resort & Spa.

Typ izby
Deluxe
Strava
Raňajky

Letecká společnost
Najlacnejšia spiatočná letenka
Odlet Praha alebo Viedeň
Bonus
CZK
EUR
Počítame cenu Vášho zájazdu. Vyčkajte prosím.
Počítame cenu
Vášho zájazdu.
Vyčkajte prosím.

 

Thajsko, ktorý sa oficiálne nazýva Thajské kráľovstvo, je podivuhodnou krajinou s nespočetným množstvom budhistických chrámov, exotickou prírodou a nádhernými ostrovmi. Je kombináciou fascinujúcej histórie, unikátnej kultúry a priateľskej povahy miestnych obyvateľov. Nachádza sa v strednej časti polostrova Západnej Indie a čiastočne sa rozkladá aj na Malajskom polostrove. Thajsko je obmývané dvoma morami, a to Čínskym a Andamanským.

Krajina ponúka nespočetné množstvo turistických miest, z ktorých medzi obľúbené patrí najmä Zlatý trojuholník, Chiang Mai a Chiang Rai. Ďalej potom môžete v strednej časti navštíviť Kanchanaburi, Ayutthaya a Bangkok. Južná časť Thajska potom poskytuje úchvatné pobrežie s mnohými ostrovmi na čele s Phi Phi, Krabi, Koh Samui atď.

thajsko-novy-web-021.jpg 
 

 

Základné a praktické informácie pre návštevníkov

  • Oficiálny názov: Thajské kráľovstvo na čele s kráľom
  • Hlavné mesto: Bangkok (Krung Thep – Mesto anjelov)
  • Rozloha: 513 115 km2

 

Poloha a geografia

Thajsko je päťdesiatou najväčšou krajinou na svete a jeho veľkosť možno prirovnať k rozlohe Španielska. Krajina je situovaná len 15 ° od rovníka, ale vďaka svojej polohe medzi 16 ° zemepisnej šírky ponúka niekoľko klimatických pásov. Na západe Thajsko susedí s Barmou a Indickým oceánom, na juhu s Malajziou a Thajským zálivom, na východe má spoločné hranice s Kambodžou a na severovýchode s Laosom. Hlavné mesto Bangkok potom predstavuje stred Thajska.

Najvyšším vrcholom je Doi Inthanon s 2 565 m n. m a rozmanité pobrežie tejto krajiny je dlhšie ako 3000 km. Tvar Thajska ľahko pripomína tvar slonej hlavy, ktorej chobot tvorí výbežok Malajského polostrova. Zem môžeme rozdeliť na štyri hlavné oblasti:

  • úrodná stredná časť krajiny, ktorej dominuje rieka Mae Nam Chao Phraya
  • najchudobnejší severovýchod, ktorý má podobu rozľahlej roviny
  • oblasť vysokých hôr i úrodných údolí severného Thajska a
  • južný polostrov, rozkladajúci sa až k hranici s Malajziou, tvorený prevažne dažďovým pralesom.
 thajsko-novy-web-015.jpg
 

 

Populácia a náboženstvo

Populáciu Thajska tvorí približne 65 miliónov obyvateľov, z ktorých väčšina sa etnicky radí k Thajcom (cca 80%), ale sú tu aj menšiny Číňanov, Indov, Malajcov, Barmáncov a ďalších. V hlavnom meste žije približne 7 miliónov ľudí, ale toto číslo je sezónne premenlivé a preto je tiež ťažké presne určiť. Väčšina obyvateľov žije v centrálnej nížinnej časti Thajska, ktorá je najúrodnejšia. Čo sa týka náboženstva, z 95 % sú tu budhisti, 4 % predstavujú moslimovia.

Jazyk

Viac ako 92% obyvateľov hovorí thajčinou alebo jedným z ich tunajších dialektov. Zatiaľ čo thajčina je oficiálnym jazykom, angličtina je vďaka kozmopolitnému hlavnému mestu a rozvíjajúcemu sa turizmu tiež používaným jazykom na väčšine územia Thajska.

Hospodárstvo

Ekonomika Thajska je závislá od exportu, ktorý tvorí 60% z celkového thajského HDP, o cca 200 mld. dolárov. Thajská ekonomika je druhou najväčšou v oblasti juhovýchodnej Ázie. Exporty sú tvorené najmä poľnohospodárskymi produktmi ako ryby a ryža, ktorej je Thajsko najväčším exportérom na svete. Ďalej vyváža textil, gumu, automobily, elektronické zariadenia a šperky. Thajsko je tiež významnou svetovou turistickou destináciou a cestovný ruch predstavuje až 7% jeho HDP.

Mena a peniaze

Základnou menovou jednotkou Thajska je Thajský Baht (THB) a zahŕňa mince aj bankovky. Baht sa delí na 100 satangov.  Ceny v Thajsku sú približne rovnaké ako v Slovenskej republike, mnohokrát aj nižšie. Najbežnejšou menou pre výmenu v Thajsku sú americké doláre. Najistejším a najvýhodnejším spôsobom pre výmenu sú banky, opakom sú potom zmenárne v hoteloch.

Banky

Používanie kreditných a debetných kariet a vyberanie peňazí z bankomatov je bežné vo väčších mestách, zatiaľ čo v odľahlejších častiach je nevyhnutné mať pri sebe hotovosť. Najrozšírenejšie karty sú MasterCard a VISA. Otváracie doby bánk sú všeobecne od pondelka do piatku 9:30-15:30 a niekedy aj krátko v soboty.

Čas

Časový rozdiel medzi Thajskom a stredoeurópskym časom činí v našom zimnom období +6 hodín, v letnom období +5 hodín. V Thajsku sa nepoužíva rozdelenie na letný a zimný čas.

thajsko-novy-web-006.jpgthajsko-novy-web-007.jpgthajsko-novy-web-014.jpg 
 

 

Elektrina

V Thajsku sa používa striedavý prúd s parametrami 220V/50Hz. To znamená, že so svojimi elektrickými zariadeniami nebudete mať problém. Je však nutné si so sebou voziť adaptér, pretože zástrčky sú „amerického typu“ s plochými kolíkmi. Väčšina hotelov však disponuje univerzálnymi zástrčkami.

Telefonovanie

Mobilné siete v Thajsku sú moderné a fungujú prakticky rovnako ako v Slovenskej republike. V krajine nájdete aj telefónne búdky. V lepších hoteloch často budete mať telefón na izbe s možnosťou volať aj do zahraničia (často za príplatok). Miestna predvoľba je 0066.

Doprava

Thajský dopravný systém využíva jazdu vľavo. Ďalšie pravidlá prevádzky sú pomerne benevolentné. Na prenájom automobilu či motocykla je nutné mať so sebou medzinárodný vodičský preukaz. Dopravné nehody sú riešené špecificky – neexistuje povinné ručenie a častokrát je vina uvalená na cudzincov. Preto je lepšie prenajímať si autá od väčších poskytovateľov s dobrým poistením. Celkovo je lepšie využívať taxi služby alebo si prenajať auto s vodičom, ktorý Vám môže poslúžiť aj ako sprievodca. Ceny prenájmu sú približne:

  • automobil 1000-1500 THB/deň,
  • vodič 500-700 THB/deň,
  • motocykl (najmä v letoviskách a na ostrovoch) 150 THB.

Zdravotná starostlivosť a opatrenia

Thajsko disponuje dobrými hygienickými podmienkami. Aj napriek povahe exotickej destinácie, nie je v Thajsku vyžadované žiadne špeciálne povinné očkovanie. Výskyt tropických chorôb ako malária je v súčasnej dobe mizivý a pokiaľ sa nepohybujete v malarických oblastiach (džungľa pri hraniciach s Malajziou) nie je nutné využívať ani antimalariká. Povinné očkovanie teda síce vyžadované nie je, ale pred cestou je vhodné sa uistiť, aká je v krajine aktuálna situácia a zvážiť prípadné odporúčané očkovania (napr. proti žltačke typu A aj B, brušnému týfusu a príp. aj encefalitíde). Proti hmyzu si určite kúpte kvalitný repelent alebo využívajte ďalšie osvedčené metódy.

Na pitie, čistenie zubov či prípravu ľadu používajte iba balenú vodu a konzumujte mliečne produkty vyrobené iba z prevareného mlieka.

thajsko-novy-web-001.jpgthajsko-novy-web-002.jpgthajsko-novy-web-009.jpg 
 

 

Víza

Pri vstupe do Thajska musíme mať platný pas ešte najmenej pol roka dopredu. Od 11. 8. 2011 nepotrebujú občania SR pre vstup a pobyt na území Thajského kráľovstva do 30 dní za účelom turistiky víza. Pokiaľ na vstup na územie Thajska bude použitý pozemný prechod, maximálna dovolená doba pobytu je iba 15 dní. Na vstup do krajiny je nutné predložiť platný cestovný doklad, ktorého platnosť je v čase vstupu viac ako 6 mesiacov, a preukázať finančné prostriedky vo výške 10.000 THB na osobu alebo 20.000 THB na rodinu.

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.