Dubaj predstavuje luxusnú enklávu v Spojených Arabských Emirátoch (SAE), ktoré sú plné kontrastov. Po Abu Dhabi je to druhý najväčší emirát z celkových siedmich, ale zato s 2,5 miliónmi obyvateľov je zo všetkých najľudnatejší. Je to miesto kde nájdete, ako starobylú časť s romantickými uličkami a hemžiacim sa životom, tak aj moderné mesto s výškovými budovami a výrazným nádychom luxusu. Nie nadarmo drží Dubaj prvenstvo v najvyššej budove na svete v podobe Burj Khalifa.

Dubaj sa vyznačuje kultúrnou rozmanitosťou, a hoci má korene v islame, tunajšia spoločnosť je veľmi otvorená k návštevníkom. Najčastejšou voľnočasovou aktivitou návštevníkov sú práve nákupy, pretože Dubaj je so svojimi nákupnými centrami a tradičnými trhmi ideálnou destináciou pre milovníkov míňania za odevy, obuv, šperky a mnohé ďalšie.

 

3 hlavné časti Dubaja

Brehy 12 kilometrov dlhej zátoky označované Creek pretínajú takmer celé mesto.

  • Na severovýchodnom brehu leží časť Deira. Očarí Vás tunajšia atmosféra starých čias a arabských tradícií, pretože celá štvrť je jedným veľkým pouličným trhom. Nájdete tu stánky s korením, látkami, tradičných umelcov a remeselníkov, arabské kaviarne, indické reštaurácie a najväčší zlatý trh na svete Gold Souq, kde pod dlhou drevenou strechou ponúka nespočetné množstvo obchodíkov všetky možné podoby zlata – prstene, retiazky, ale aj prúty a tehly. Aj tu platí arabská zásada obchodovania – zjednávať!
  • Juhozápadný breh patrí časti Bur Dubai, ktorá bola pôvodne rybárska osada, a neskôr ju ozdobili honosné paláce šejkov, ktorí odtiaľ vládli.
  • Plynule nadväzuje najmodernejšia a najluxusnejšia štvrť Jumeirah. Miesto, kde bývajú najvyššie vrstvy, kde stoja najprepychovejšie hotely vrátane najvyššieho Burj Khalifa, a kde sa budujú najnovšie športové centrá, sa tiahne 40 kilometrov pozdĺž okúzľujúceho morského pobrežia.
dubaj-novy-web-001.jpg 
 

 

dubaj-novy-web-013.jpg 

Mesto mnohých možností

V Dubaji si každý nájde to svoje. Na milovníkov prírody čaká jedinečná možnosť vidieť nekonečné množstvo rôznych druhov vtáctva, ktorí do Dubaja prilietajú. Neobyčajným arabským dobrodružstvom je noc strávená v púšti v beduínskom stane a jazda na ťavách. Čerešničku na torte si potom môžete užiť v podobe splavovania dún na lyžiach, snowboardoch či vychádzky v terénnom automobile. Na druhej strane sa tu rozprestierajú aj biele piesočné pláže vhodné ako základňa pre vodné športy aj potápanie. Skutočným unikátom sú vo vyprahnutej púštnej krajine Emirátov zelené golfové ihriská, starostlivo zavlažované a udržiavané na najvyššej úrovni.

 

 

Poloha a počasie

Ideálna poloha Dubaja na obratníku Raka na Arabskom polostrove zaručuje takmer celoročné krásne počasie. Letá bývajú veľmi horúce a v zimných mesiacoch sú chladnejšie noci a občas sa objavuje aj dážď, ktorý napĺňa vyschnuté korytá vádí. Hotelové pláže, ktoré zaručujú dostatok miesta na pokojný odpočinok, sú piesočnaté a krásne biele.

dubaj-novy-web-016.jpg 
 

Užitočné a základné informácie o Dubaji

 

Ľudia a náboženstvo

Islám je jediné oficiálne štátne náboženstvo. Vláda SAE síce toleruje ostatné náboženstvá, ale šírenie ideí iných náboženstiev, napr. v médiách je nelegálne. Islam sa tu ale nevyskytuje v takej striktnej forme ako v niektorých okolitých krajinách. Je ale odporúčané dodržiavať miestne nariadenia a zvyklosti (napr. zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti, zákaz homosexuality, patrične zahalené ženy, zákaz konzumácie jedla v priebehu dňa počas Ramadánu,…). Napriek tomu je v krajine približne 31 kostolov a jeden hinduistický chrám.

Svätý mesiac Ramadán - Mesiac Ramadán je 9. mesiac moslimského kalendára, a pretože je mesiac v moslimskom kalendári kratší ako v kresťanskom, každý rok sa posúva o približne desať dní skôr. Turisti navštevujúci krajinu v tomto období by mali mimo komplex hotela rešpektovať miestnych veriacich a zdržať sa pitia, jedla, žuvania a fajčenia na verejnosti. Väčšina reštaurácií v turistických oblastiach je otvorená cez deň, ale je spravidla zakrytá paravánmi pred zrakmi okoloidúcich. Hotely môžu v tomto období čiastočne alebo úplne obmedziť servírovanie alkoholu a čiastočne obmedziť servírovanie jedla počas dňa. Aj oblečenie turistov mimo komplex hotela by malo byť konzervatívnejšie. Mali by ste sa vyvarovať plaviek, tielok a krátkych sukní a kraťasov. Cez deň sú ulice väčšinou poloprázdne, zato večer sú živé a rušné.

dubaj-novy-web-009.jpg 
 

 

 dubaj-novy-web-022.jpg

Jazyk

Úradnou rečou je nielen v Dubaji, ale v celých Emirátoch arabčina. Nemusíte sa ale báť, že by ste sa nedohovorili, väčšina obyvateľov bez problémov hovorí anglicky a v hoteli je to samozrejmosťou. Tiež nápisy v meste sú v maximálnej väčšine viacjazyčné.

dubaj-novy-web-025.jpg 

Mena a peniaze

Oficiálnou menou je v celých Spojených Arabských Emirátoch arabský dirham, ktorý využíva skratku AED a delí sa na 100 filsov. Je lepšie vždy skontrolovať aktuálny výmenný kurz pred cestou. Na platenie je možné dobre využiť aj platobné karty, avšak určitý obnos hotovosti je odporúčaný si vziať so sebou.

 

 

Zjednávanie

K arabským trhoviskám patrí zjednávanie asi tak ako Eiffelova veža k Parížu. Je to určitý zvyk, ktorý k tunajším nákupom skrátka patrí. Nebojte sa teda tejto praktiky využiť na trhoviskách, pri stánkoch alebo aj v niektorých kamenných obchodoch. Arabi to majú v povahe a nebudú to brať ako urážku.

 

Víza

Pre pobyt na území Spojených Arabských Emirátov a teda aj v Dubaji už nie sú potrebné víza . Na základe zmluvy EÚ a SAE sa môžu turisti zdržiavať najviac 90 dní počas obdobia 180 dní. Ministerstvo zahraničných vecí SR odporúča slovenským občanom, aby si pred cestou overili na zastupiteľskom úrade navštevovaného štátu, či sa podmienky pre vstup a pobyt nezmenili.

Časový posun a doba letu z ČR

Časový posun je tu iba +2 hodiny (v letnom čase) a +3 hodiny (v zimnom čase), doba priameho letu z Prahy či Viedne zaberie približne päť a pol hodiny.

Elektrina

V Dubaji sú najčastejšie používané elektrické zásuvky s tromi kolíkmi rovnakého typu ako vo Veľkej Británii. Pre naše spotrebiče je teda potrebné používať adaptér. Napätie je 220 V.

Zdravie a hygiena

Zdravotníctvo je v celom SAE na dobrej úrovni. Prevažujú súkromné kliniky a špecializované privátne zdravotnícke zariadenia. Poplatok za bežné vyšetrenie v súkromných zdravotníckych zariadeniach je od 100,- AED a cena lekárskeho ošetrenia závisí na vykonaných úkonoch a predpísaných liekoch. Žiadne dohody o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti občanom SR v SAE nie sú dojednané. Turistom preto odporúčame, aby do SAE necestovali bez medzinárodného zdravotného poistenia na dobu cesty. Väčšina zdravotných rizík vyplýva z vysokých teplôt, treba teda dodržiavať pitný režim. Kohútiková voda býva väčšinou nezávadná, aj keď väčšina miestnych aj tak preferuje vodu balenú. Pri ceste do Dubaja nie je potrebné povinne podstúpiť žiadne očkovanie. Odporúčaných očkovaní je ale niekoľko (brušný týfus, žltačka A aj B).

Oblečenie

Ďalšou citlivou záležitosťou súvisiacou s náboženstvom je oblečenie žien turistiek. V hotelovom komplexe nie je problém, problém nastáva pri jeho opustení. Miestne ženy chodia zahalené v tzv. abájach, ktoré sú čierne, aby ich postava nebola vidieť, a zahaľujú ju od hlavy až po päty, zakryté sú aj vlasy. Pokiaľ vyrazíte na „desert safari“ budete mať možnosť si toto tradičné oblečenie vyskúšať. Preto sa odporúča turistkám, aj napriek veľkému teplu, aby zbytočne nenosili veľmi vyzývavé oblečenie mimo hotelového komplexu. Obzvlášť potom v období Ramadánu. Na verejných plážach sa nesmie opaľovať hore bez a mimo pláže sa nepohybujte v plavkách.

dubaj-novy-web-011.jpgdubaj-novy-web-014.jpgdubaj-novy-web-015.jpg 
 

 

Základné Informácie o Spojených Arabských Emirátoch

Spojené Arabské Emiráty (United Arab Emirates) sú federáciou ležiacou v juhozápadnej Ázii v oblasti Blízkeho východu na Arabskom polostrove. Zo západu ho obmývajú teplé tyrkysové vody Perzského zálivu z východu Indický oceán. Väčšina povrchu má púštny charakter. Krajina sa administratívne člení na sedem autonómnych absolútnych monarchií s federatívnym usporiadaním: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Fujairah, Ajman, Umm al Quwain a Ras al Khaimah. Každý emirát má svoje rovnomenné hlavné mesto, pričom za hlavné mesto celých Emirátov je považované mesto Abu Dhabi. Najžiadanejším turistickým miestom je jednoznačne Dubaj. Dubaj bol v roku 2007 ôsmym najnavštevovanejším mestom na svete.

V hlavnom meste Abu Dhabi žije približne pätina všetkých obyvateľov. Celkový počet obyvateľov je cca 5 000 000 s rozlohou cca 83 600 m2. Väčšina obyvateľov žije pozdĺž pobrežia, vo vnútrozemí je len niekoľko obývaných oáz. Úradným jazykom je arabčina, ale bežne sa všade dohovoríte anglicky. Obyvateľstvo sa skladá z iba 20 % miestnych obyvateľov a zvyšok tvoria prisťahovalci za prácou, hlavne z ostatných arabských a moslimských krajín v Ázii. Výška migrácie je jedna z najvyšších. Najväčšiu skupinu prisťahovalcov tvoria Indovia, ďalej Pakistanci, obyvatelia Bangladéša, Filipín, Srí Lanky, ale aj expatrioti z vyspelých európskych štátov, Ázie, severnej Ameriky a Austrálie.

Nezamestnanosť je vôbec jednou z najnižších vo svete a to okolo 2,5 % a gramotnosť obyvateľov vzrástla z posledných 20 rokov takmer o 100 %. Z hľadiska hospodárstva sú Spojené Arabské Emiráty zamerané najmä na ťažbu a spracovanie ropy a zemného plynu, vďaka čomu sa stali jedným z najbohatších štátov sveta.

 dubaj-novy-web-003.jpgdubaj-novy-web-005.jpg
 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.