dnes 27.11. od 11:00 do 17:30
Ras Al Khaimah
Ras Al Khaimah
dnes 27.11. od 11:00 do 17:30
Ras al Khaimah (RAK) alebo "vrchol prístrešku" je najsevernejší zo Spojených arabských emirátov. Zaberá územie o rozlohe 1680 km². Nachádza sa medzi pohorím Hajjar Mountains na východe a Arabským zálivom na západe. Svojimi hranicami susedí so sultanátom Omán. Šejk Saqr bin Mohammed Al Qasimi bol vládcom emirátu Ras Al Khaimah od roku 1948. Jeho syn Saud bin Saqr Al Qasimi bol menovaný korunným princom a zastupujúcim vládcom v júni roku 2003. Tento emirátny klenot, ktorý je často prehliadaný v prospech svojich slávnejších susedov ako Dubaj alebo Abú Dhabí, skrýva mnoho zaujímavostí a kúziel, ktoré stoja za objavenie.
Prírodné krásy Ras Al Khaimah
Ras Al Khaimah je známy svojou nádhernou krajinou. Hory, púšte, pláže a mangrovy vytvárajú rozmanitú prírodnú scenériu. Jebel Jais, najvyššia hora Spojených arabských emirátov, ponúka nádherné výhľady a je obľúbeným miestom pre horské túry a dobrodružné aktivity, ako je ziplining na jednej z najdlhších tratí na svete.
Kultúra a unikátne zážitky
Emirát sa pýši bohatou kultúrnou a tradičnou scénou. Môžete navštíviť múzeá, ako je Národné múzeum Ras Al Khaimah, ktoré sídli v bývalej pevnosti a predstavuje exponáty z histórie, archeológie a etnografie regiónu. Tradičné súky a trhy ponúkajú autentický arabský tovar, vrátane korenia, textilu a remeselných výrobkov.
RAK sa rýchlo rozvíja a ponúka modernú infraštruktúru a luxusné turistické zariadenia. Luxusné rezorty ako Waldorf Astoria a Ritz-Carlton poskytujú špičkové služby a zážitky. Emirát je tiež domovom jedného z najväčších golfových ihrísk v regióne, Al Hamra Golf Club.
Medzi unikátne zážitky patrí napríklad návšteva perlovej farmy Suwaidi, kde sa dozviete o tradičnom love perál a môžete si vyskúšať vlastný zber perál. Ďalšou zaujímavosťou je možnosť jazdy na ťavách v púšti alebo tradičné arabské safari.
Ekonomický rast a budúcnosť
RAK sa snaží diverzifikovať svoju ekonomiku a prilákať zahraničné investície. Priemyselné zóny a voľné ekonomické zóny priťahujú mnoho medzinárodných firiem, čo prispieva k ekonomickému rastu a vytváraniu pracovných miest. Emirát tiež kladie dôraz na udržateľný rozvoj a ochranu životného prostredia.
Všeobecné informácie o Spojených Arabských Emirátoch
Spojené arabské emiráty sú federáciou siedmich konštitutívnych emirátov na Blízkom východe, rozkladajúcich sa v juhozápadnej Ázii vo východnej časti Arabského polostrova pri pobreží Perzského zálivu. Na pevnine susedí s Ománom a Saudskou Arábiou a tiež zdieľa námornú hranicu s Katarom, Iránom a Pakistanom. Celá krajina zaberá približne 83 600 km2, čo je rozloha Rakúska.
Klima
RAs Al Khaimah sa nachádza v tropickej púšti. Letá sú horúce a suché, s priemernými teplotami okolo 40 °C a nočnými teplotami okolo 30 °C. Väčšina dní v roku je slnečných. Zimy sú teplé a krátke s priemernými teplotami okolo 23 °C, ktoré v noci klesajú na 14 °C. Dažďové prehánky sa zvýšili v posledných desaťročiach. Veľmi časté sú silné piesočné búrky, ktoré sú typické na Blízkom východe. Najviac prehánok je v období od decembra do marca. Počasie je ale v týchto mesiacoch najpriaznivejšie z celého roka.
Vláda
Spojené arabské emiráty boli vytvorené v roku 1971, jedná sa o federáciu siedmich konštitutívnych emirátov - Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Fujairah, Ras Al Khaimah a Umm Al-Qaiwain. Federácia má svojho prezidenta a predsedu vlády, každý emirát má svojho vlastného vládcu, ktorý je pod kontrolou parlamentu.
Náboženstvo
Islam je jediné oficiálne štátne náboženstvo. Vláda Spojených arabských emirátov síce toleruje ostatné náboženstvá, ale šírenie ideí iných náboženstiev, napr. v médiách je nelegálne. Islam sa tu ale nevyskytuje v takej striktnej forme ako v niektorých okolitých krajinách. Je ale odporúčané dodržiavať miestne nariadenia a zvyklosti (napr. zákaz konzumácie alkoholu na verejnosti, zákaz homosexuality, patrične zahalené ženy, zákaz konzumácie jedla v priebehu dňa počas Ramadánu,…). Napriek tomu je v krajine približne 31 kostolov a jeden hinduistický chrám.
Svätý mesiac Ramadán - Mesiac Ramadán je 9. mesiac moslimského kalendára, a pretože je mesiac v moslimskom kalendári kratší ako v kresťanskom, každý rok sa posúva o približne desať dní skôr. Turisti navštevujúci krajinu v tomto období by mali mimo komplex hotela rešpektovať miestnych veriacich a zdržať sa pitia, jedla, žuvania a fajčenia na verejnosti. Väčšina reštaurácií v turistických oblastiach je otvorená cez deň, ale je spravidla zakrytá paravánmi pred zrakmi okoloidúcich. Hotely môžu v tomto období čiastočne alebo úplne obmedziť servírovanie alkoholu a čiastočne obmedziť servírovanie jedla počas dňa. Aj oblečenie turistov mimo komplex hotela by malo byť konzervatívnejšie. Mali by ste sa vyvarovať plaviek, tielok a krátkych sukní a kraťasov. Cez deň sú ulice väčšinou poloprázdne, zato večer sú živé a rušné.
Jazyk
Úradnou rečou je nielen v Ras Al Khaimah, ale v celých Emirátoch arabčina. Nemusíte sa ale báť, že by ste sa nedohovorili, väčšina obyvateľov bez problémov hovorí anglicky a v hoteli je to samozrejmosťou. Tiež nápisy v meste sú v maximálnej väčšine viacjazyčné.
Obyvateľstvo
Obyvateľstvo sa skladá z iba 20 % miestnych obyvateľov a zvyšok tvoria prisťahovalci za prácou, hlavne z ostatných arabských a moslimských krajín v Ázii. Nezamestnanosť je vôbec jednou z najnižších vo svete a to okolo 2,5 %. Zato výška migrácie je jedna z najvyšších. Najväčšiu skupinu prisťahovalcov tvoria Indovia, ďalej Pakistanci, obyvatelia Bangladéša, Filipín, Srí Lanky, ale aj expatrioti z vyspelých európskych štátov, Ázie, severnej Ameriky a Austrálie. Gramotnosť obyvateľov vzrástla z posledných 20 rokov takmer o 100 %.
Časový posun a doba letu zo SR
Časový posun je tu iba +2 hodiny (v letnom čase) a +3 hodiny (v zimnom čase), doba priameho letu z Prahy či Viedne zaberie približne päť a pol hodiny.
Odporúčané oblečenie
Je nutné rešpektovať náboženstvo a kultúru krajiny. Ženy by nemali nosiť vyzývavé oblečenie a najmä pri návšteve mešít by mali byť zahalené od ramien po členky.
Zdravie a hygiena
Zdravotníctvo je v celých SAE na dobrej úrovni. Prevažujú súkromné kliniky a špecializované privátne zdravotnícke zariadenia. Poplatok za bežné vyšetrenie v súkromných zdravotníckych zariadeniach je od 100,- AED a cena lekárskeho ošetrenia závisí na vykonaných úkonoch a predpísaných liekoch. Žiadne dohody o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti občanom SR v SAE nie sú dojednané. Turistom preto odporúčame, aby do SAE necestovali bez medzinárodného zdravotného poistenia na dobu cesty. Väčšina zdravotných rizík vyplýva z vysokých teplôt, treba teda dodržiavať pitný režim. Kohútiková voda býva väčšinou nezávadná, aj keď väčšina miestnych aj tak preferuje vodu balenú. Pri ceste do Spojených arabaských Emirátov nie je potrebné povinne podstúpiť žiadne očkovanie. Odporúčaných očkovaní je ale niekoľko (brušný týfus, žltačka A aj B).
História Spojených Arabských Emirátov
Počiatky osídlenia
Prvé osídlenie Spojených Arabských Emirátov sa objavilo už okolo roku 5500 pnl. V 2. tis. pr.n.l. sa postupne začal rozvíjať medzinárodný obchod uľahčený postupnou domestikáciou tiav. Islam sa usadil na arabskom polostrove po roku 630, kedy poslovia proroka Mohameda (Muhammada) začali šíriť toto náboženstvo a ich cieľom bola konverzia celého regiónu, čo sa im vďaka triumfálnej výhre vo vojne pri Dibbe podarilo.
Kolonizácia
Počas 16. storočia sa tu vystriedala nadvláda Portugalcov, vplyv Ottomanskej ríše a nakoniec podpísali miestne šejcháty dohodu s Veľkou Britániou. Tá zaisťovala Britom kontrolu nad tzv. Pirátskym pobrežím pri podnikaní námorných ciest do Indie. Na oplátku im Briti prisľúbili ochranu a pomoc pri napadnutí.
Počas 19. a začiatkom 20. storočia sa životná úroveň beduínov výrazne zvýšila a to vďaka novému odvetviu lovu perál. Žiaľ, prvá a druhá svetová vojna, po ktorej vláda Indie uvalila na vývoz perál z Perzského zálivu vysoké dane, viedli k úplnému úpadku nového odvetvia.
V roku 1971 bola zrušená dohoda s Veľkou Britániou o závislosti a sedem arabských emirátov spolu s Bahrainom a Qatarom sa stalo nezávislými. Šejkovia šiestich emirátov sa ešte toho istého roku dohodli a vytvorili spoločenstvo nazývané Spojené Arabské Emiráty. Ras al-Khaimah sa pridal až nasledujúci rok.
Súčasnosť
Po útokoch z 11. septembra boli SAE identifikované ako hlavné finančné centrum pre Al Káidu, pre transfer peňazí teroristom (dvaja z útočníkov mali národnosť SAE). SAE ihneď začali spolupracovať so Spojenými Štátmi Americkými a všetky účty zmrazili. V roku 1994 podpísali SAE s USA zmluvu o spoločnej vojnovej obrane, v roku 1995 potom zmluvu s Francúzskom. SAE podporovali inváziu do Afganistanu (2001), do Iraku (2003) a tak aj globálnu vojnu proti terorizmu.
Súčasným vládcom je Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, ktorý sa stal vládcom 2. 11. 2004 po smrti svojho otca Sheikh Zayed bin Sultan Al Nahyan, prvým vládcom a zakladateľom Spojených Arabských Emirátov. Druhým najvýznamnejším mužom krajiny je vládca Dubaja Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, ktorý je korunným princom Sheikh Maktoum bin Rashid Al Maktoum, ktorý zosnul v januári 2006.
Hospodárstvo
Hospodárstvo krajiny je založené, a to z 85 %, na ťažbe a spracovaní ropy a zemného plynu. Celkom má krajina asi 10 % svetových zásob ropy a vo vývoze je na 7. mieste. SAE majú jeden z najvyšších HDP/obyv. Z poľnohospodárstva, ktoré je zanedbateľné, je najvýznamnejšie pestovanie datľovej palmy. Krajina má veľmi kvalitnú infraštruktúru, zahŕňajúcu významné prístavy, napr. Jebel Ali, Port Rashid, Medzinárodné letisko v Dubaji, ktoré je významným prestupovým uzlom v leteckej preprave, a tiež najnovší projekt Dubajského metra, ktoré bolo otvorené v septembri 2009. Ras Al Khaimah zažíva prevažne v posledných rokoch výrazný rozvoj hospodárstva (technológie, keramický a farmaceutický priemysel) ale aj v školstve. Mesto je sídlom dvoch amerických univerzít.
Kultúra
Kultúra v Emirátoch je veľmi rozmanitá a dynamická. Popri tradičnej arabskej pôvodnej kultúre tu existujú kultúry menšín, ktoré ovplyvňujú dianie v krajine. Tiež Ras Al Khaimah má veľmi kozmopolitný ráz vďaka mnohým pracujúcim expatriotom a zatraktívneniu z hľadiska expandujúceho turistického ruchu. Vďaka nálezu ropy v malej púštnej dedinke, osídlenej pár beduínmi, živiacej sa obchodom s perlami, ťavami a pestovaním datľovej palmy, vyrástli počas pár desiatok rokov ultramoderné pulzujúce veľkomestá.
Jedlo a pitie
K vychutnaniu pravej arabskej kultúry by ste nemali vynechať posedenie pri arabskej káve, s jedením datlí alebo datľových sušienok, a pofajčievaním vodnej fajky (šiše). Z tradičných arabských pokrmov by ste nemali vynechať ochutnanie šavarmy alebo šiš kebab sprevádzaný humusom, pokrmom z cíceru zmiešaným s tahini, olivovým olejom, citrónovou šťavou, soľou a cesnakom.
Konzumácia bravčového mäsa je z hľadiska islamu moslimom zakázaná. Jeho predaj a konzumácia nie je zakázaná, ale je regulovaná a to tak, že sa dá kúpiť len v určitých supermarketoch. Podobne je to aj s alkoholom, na ulici ho bežne nemožno kúpiť. Existujú len špecializované obchody a na jeho kúpu je potrebné mať alkoholovú licenciu. Turisti môžu alkohol bez problémov zakúpiť v bare alebo v hoteloch aj bez licencie, pretože licenciu vlastní daný bar. Alkoholová licencia nesmie byť vystavená žiadnemu moslimovi.